EC1 na Festiwalu Transatlantyk

Sporo już pisaliśmy o wydarzeniach Festiwalu Transatlantyk na terenie „EC1 Łódź — Miasto Kultury” w Łodzi. Tym razem przyjrzyjmy się wydarzeniom przygotowanym we współpracy z EC1 Łódź, ale odbywającymi się w Multikinie, pełniącym w tym roku funkcję „centrum festiwalowego”.

Narodowe Centrum Kultury Filmowej przygotowało cykl „Raporty mniejszości”. Są to cztery filmy wspierane przez EC1 Łódź — Miasto Kultury, po których spotkamy się z niektórymi ich twórczyniami. Skupimy się jednak nie na reżyserach czy scenarzystach, lecz na roli osób mniej eksponowanych. Pokażemy ciężką pracę kobiet, które na drugim lub trzecim planie współtworzą branżę filmową.

Niektóre ze spotkań będą prowadzone wspólnie z Łódź Film Commission, będącej operatorem Łódzkiego Funduszu Filmowego. Z okazji jego 10-lecia przypomnimy teraz te dzieła, które powstawały częściowo w Łodzi i przy współpracy z ŁFC. Mamy nadzieję, że decyzje repertuarowe znajdą Wasze uznanie.

Rozpoczniemy 15 lipca o godz. 19:30 w sali Multikino 10. W ramach cyklu DOCS będzie można obejrzeć rzadko spotykany na ekranach dokument poświęcony legendarnemu już klubowi DOM, który od początku współtworzył niezwykłą przestrzeń OFF Piotrkowskiej. Po prezentacji filmu „DOM/ŁÓDŹ” spotkamy się z reżyserem Piotrem Szczepańskim, producentką Anną Pachnicką oraz innymi osobami związanymi z klubem DOM. Dokument ten był współfinansowany przez Łódzki Fundusz Filmowy, którego operatorem jest Łódź Film Commission. Spotkanie poprowadzi Ola Salwa, redaktorka naczelna „Polish Film Magazine”.

17 lipca o 19:15 w sali Multikino 9 zobaczymy „Wspomnienie lata” Adama Guzińskiego. Jeżeli zauważyliście, że ten sam film jest prezentowany na Polówce w EC1 (w piątek 14 lipca po 21:00), to macie rację: rzeczywiście będzie można go obejrzeć w obu miejscach. W Multikinie będzie jednak dodatkowo możliwość porozmawiania z twórcami: reżyserem Adamem Guzińskim, aktorką Urszulą Grabowską oraz kostiumolożką Dorotą Roqueplo. Film dofinansowało Łódź Film Commission, jest częścią cyklu „Raporty mniejszości”. Moderatorem spotkania będzie Michał Pabiś-Orzeszyna z Narodowego Centrum Kultury Filmowej.

Następnego dnia (18 lipca o 19:15 w Sali Multikino 9) zobaczymy „Marię Skłodowską-Curie”. Po projekcji spotkamy się — w ramach „Raportów mniejszości” — z Kingą Babczyńską, dekoratorką wnętrz w tym niezwykłym wizualnie dziele. Spotkanie poprowadzi Michał Pabiś-Orzeszyna z Narodowego Centrum Kultury Filmowej.

W środę 19 lipca, tym razem o 13:30, druga szansa obejrzenia dokumentu „DOM/ŁÓDŹ”. Pokażemy go w sali Multikino 9 a następnie spotkamy się z jego twórcami i bohaterami (choć tym razem niestety bez reżysera). Moderatorem będzie krytyk i filmoznawca Adam Kruk.

Tego samego dnia wieczorem (dla porządku: środa 19 lipca, godz. 19:00, sala Multikino 10) ponownie można zobaczyć „Marię Skłodowską-Curie”. Film należy do grona wspartych przez obchodzący swoje 10-lecie Łódzki Fundusz Filmowy. Obok projekcji spotkanie z producentem Mikołajem Pokromskim, Grzegorzem Skorupskim z Instytutu Adama Mickiewicza oraz Bartoszem Konopką, prezesem Pomorskiej Fundacji Filmowej oraz uroczyste wręczenie nagród najlepszym filmom krótkometrażowym wybranym w konkursie Transatlantyku i Instytutu Adama Mickiewicza. Kto najlepiej przetworzył na język filmu temat „Freedom – Siła Kobiety”? Warto być na miejscu i pogratulować zwycięzcom.

Festiwale mają to do siebie, że niekiedy trzeba z czegoś zrezygnować, aby wziąć udział w innym wydarzeniu. Z ciężkim sercem zatem donosimy, że na poprzednią projekcję nakłada się kolejne spotkanie w ramach cyklu „Raporty mniejszości”. Również w środę 19 lipca, ale o godz. 19:15 i w sali Multikino 9, zobaczymy kolejną produkcję współfinansowaną przez Łódź Film Commission „Las, 4 rano” Jana Jakuba Kolskiego. Skoro to jeden z „Raportów…”, nie może zabraknąć na spotkaniu ważnych dla filmu kobiet — porozmawiamy z Olgą Żukowicz (II reżyser) oraz odpowiedzialną za scenografię Pauliną Korwin-Kochanowską. Last but not least: dołączy także producent filmu Paweł Kosuń a moderatorem będzie Michał Pabiś-Orzeszyna z Narodowego Centrum Kultury Filmowej.

Czwartek 20 lipca upłynie nam pod znakiem „Powidoków”, ostatniego filmu Andrzeja Wajdy. Projekcja rozpocznie się o godz. 19:15 w sali Multikino 9. Będzie to czwarte i ostatnie spotkanie w cyklu „Raporty mniejszości”, tym razem porozmawiamy z odpowiedzialną za casting i reżyserię obsady Ewą Brodzką. Nie może tu zabraknąć nikogo chcącego statystować w którymś z kolejnych polskich filmów, taka okazja do zadawania pytań często się nie zdarza. Rozmowę poprowadzi Michał Pabiś-Orzeszyna z Narodowego Centrum Kultury Filmowej.

Niestety znowu natykamy się na problem nakładających się wydarzeń. Kwadrans później rozpocznie się bowiem wyjątkowa przedpremierowa projekcja „Dunkierki” Christophera Nolana z Tomem Hardym i Cillianem Murphym w rolach głównych. Ta międzynarodowa superprodukcja zostanie zaprezentowana w sali Multikino 3 dzięki Narodowemu Centrum Kultury Filmowej. To jeden z najbardziej wyczekiwanych filmów roku i jedna z niewielu okazji obejrzenia go w Europie przed premierą. Może być jednak pewien problem z wolnymi biletami...

Piątek 21 lipca to ostatni dzień festiwalu. O godzinie 16:15 w sali Multikino 2 zobaczymy jeszcze raz „Powidoki” Andrzeja Wajdy a następnie spotkamy się ze scenografem Markiem Warszewskim oraz Wenancjuszem Szusterem z Łódź Film Commission. Spotkanie poprowadzi Ola Salwa, redaktorka naczelna „Polish Film Magazine”.